Тақырыбы: Мамандықтар |
Мектеп/МДҰ: |
|
|
әлемінде |
|
|
|
|
|
|
|
Күні: |
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
|
|
|
Сынып/топ: |
Қатысқандар саны: |
Болмағандар: |
|
|
|
|
|
ҰОҚ-ның оқытылу |
0.1.3.1. Еңбектің маңызын және адам |
|
|
мақсаты: |
өміріндегі барлық мамандықтардың қажеттігін |
|
|
|
түсіндіру. |
|
|
|
|
|
|
Күтілетін нәтиже |
Барлық тәрбиеленушілер: |
|
|
|
Мамандық иелерінің еңбегі мен қызметтері |
|
|
|
туралы түсінеді. |
|
|
|
|
|
|
|
Көпшілік тәрбиеленушілер: |
|
|
|
Мамандықтардың адам өміріндегі қажеттігін |
|
|
|
түсінеді. |
|
|
|
|
|
|
|
Кейбір тәрбиеленушілер: |
|
|
|
Мамандықтардың қажеттігін, қарым- |
|
|
|
қатынасын бағалау, құрметпен қарауды |
|
|
|
түсінеді. |
|
|
Тілдік мақсат |
|
|
|
Тәрбиеленушілер: |
|
| |
|
Адам өміріндегі барлық мамандықтардың |
|
|
|
түрлерін талқылап және дәлелдейді. «Кім |
|
|
|
болам?» деген сұрақа жауап береді. |
|
|
|
Көптілділік: |
|
|
|
Дәрігер – врач – doctor; аспаз – повар – cook, |
|
|
|
сатушы – продавец – seller |
|
|
|
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері. |
|
|
|
Аспаз, дәрігер, сатушы. |
|
|
|
Пікір алмасу сұрақтары. |
|
|
|
Мамандықтардың айырмашылығы мен |
|
|
|
ұқсастықтары неде? |
|
|
|
«Мамандық» сөзі нені білдіреді? |
|
|
|
Басқа қандай сөзге ауыстыруға болады? |
|
|
|
Неге адамдар жұмыс істейді? Ең маңыздысы |
|
|
|
қандай мамандық? |
|
|
|
Сенің ата-анаң қайда жұмыс істейді? |
|
|
Өткен ҰОҚ-дан алған білімі |
|
|
|
Барлық мамандықтардың қажеттігін түсіндіру. |
|
| |
|
|
|
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстары |
|
|
|
18
І. Дұрыс әсерлі көңіл |
(Ұ) Шаттық шеңбері |
Музыкалық әуен. |
|
күй орнату. |
Қуан, шаттан, алақай! |
|
|
0–2 мин |
Қуанатын күн келді. |
|
|
Қайырлы күн! |
|
| |
|
Қайырлы таң! |
|
|
|
Күліп шықты күн бүгін. |
|
|
|
|
|
|
ІІ. Өмірлік тәжірибені |
(Ұ) Сұрақ-жауап әдісі арқылы ҰОҚ-ның |
|
|
маңыздандыру. |
тақырыбы анықталады. |
|
|
Мақсатты болжам. |
– Біз бүгін мамандық иелері туралы |
|
|
3–5 мин |
әңгімелесеміз. |
|
|
|
Мектепке келгенде сендерді ең бірінші кім |
|
|
|
қарсы алды? (Мұғалім). |
|
|
|
Мұғалім туралы айтып беріңдерші. |
Педагогтің суреті. |
|
|
Кез келген адам мұғалім немесе инженер бола |
| |
|
|
| |
|
ала ма? |
|
|
|
– Жоқ. Мұғалім болу үшін мұғалімнің оқуын, |
|
|
|
инженер болу үшін инженердің, аспаз болу |
|
|
|
үшін аспаздың оқуын оқу керек. |
|
|
|
– Мамандық алу үшін еңбектеніп оқу керек. |
|
|
|
(Ұ) «Сөзді тап!» ойыны: педагог өлең |
|
|
|
оқиды. Бірақ бір сөзді тастап кетеді. Оны |
|
|
|
тәрбиеленушілер табады: |
|
|
|
Гүл өсірсең терлеп |
|
|
|
Мұның аты – ... . (Балалар хормен «еңбек» деп |
|
|
|
айтады). |
|
|
|
Кесте терсең зерлеп |
|
|
|
Мұның аты – ... . |
|
|
|
Өзекті сұрақ: |
|
|
|
– Көз алдыларыңа елестете аласыңдар ма: егер |
|
|
|
адамдар жұмысқа бармаса, онда не болады? |
|
|
|
(Аспаз жұмысқа шықпаса, тамақ болмайды. |
|
|
|
Құрылысшы жұмысқа шықпаса, үй салынбай |
|
|
|
қалады. Мұғалім мектепке келмесе, ҰОҚ |
|
|
|
жүрмей қалады). |
|
|
|
|
|
|
ҰОҚ-ның ортасы |
(ПТ) Педагог тәрбиеленушілерге: |
|
|
ІІІ. Тақырып бойынша |
Мамандық дегеніміз – адамның еңбек |
|
|
жұмыс |
қызметінің түрі. Мамандық таңдау да мектеп |
|
|
6–28 мин |
қабырғасынан басталады. Сондықтан бүгін |
Интерактивтік тақта, |
|
|
өзіміз қалаған мамандық туралы өз ойымызды |
мамандықтар бейнеленген |
|
|
айтамыз. |
үлгі суреттер. |
|
|
Дәрігер – емдейді; |
|
|
|
мұғалім – білім береді, тәрбиелейді; |
|
|
|
техниканы программалаушы жұмысы |
|
|
|
компьютермен байланысты; |
|
|
|
аспаз – ас пісіреді, тәрбиеші – тәрбие береді т.б. |
|
|
|
(ПТ) Сөздік жұмысын жүргізу |
|
|
|
Көптілділік: |
|
|
|
Дәрігер – врач – doctor; аспаз – повар – cook, |
Аудиотаспа. |
|
|
сатушы – продавец – seller |
|
|
|
Таспадан тыңдайды немесе педагог айтады, |
|
|
|
осыдан кейін балалар бірнеше рет жеке және |
|
|
|
хормен қайталайды. |
|
|
|
«Мамандықтар әлемінде» тақырыбындағы |
|
|
|
балалар күндерінде болашақта өздерінің |
|
|
|
қандай маман иесі болғысы келетіні жөнінде |
|
|
|
әңгімелерін, ойларын ортаға салады. |
|
|
19
|
(Ұ, Т, Ө) «Қай маман иесі екенін тап!» |
Ойындар жинағы, |
|
ойыны. |
карточкалар. |
|
Ойын шарты: балалар карточканы алып,онда |
|
|
бейнеленген мамандық иелері туралы әңгімелеп |
|
|
береді. |
|
|
Басқа да сұрақтар қоя отырып, мамандық иелері |
Суреттер. |
|
туралы ақпараттарды толықтыра отырып, |
|
|
кез келген мамандық иесіне құрметпен қарау |
Әліппе-дәптер. |
|
керектегін түсіндіру. |
|
|
(Ө) Балалар сурет бойынша болжап айтады. |
|
|
(Ө, Т) Әліппе-дәптермен жұмыс. 1-тапсырма. |
|
|
Жұппен жұмыс.Мамандықтарды ата.Қай |
Әліппе-дәптер, жұмбақтар |
|
мамандық маңызды? Қорытынды жаса. |
жинағы. |
|
2-тапсырма: Жұмбақтарды шеш. |
|
|
(Ұ) Педагог тәрбиеленушілерге жұмбақ |
|
|
жасырады. |
|
|
Жұмбақтардың шешуі: мұғалім,дәрігер, |
|
|
тігінші, шегарашы, ғарышкер, полиция. |
|
|
3-тапсырма: Педагог Айсұлудан көмек |
|
|
сұрайды және суретте қандай мамандық иелері |
|
|
бейнеленгенін анықтап беруді сұрайды. Әр |
|
|
мамандық иелерін жұмысына қажетті құрал- |
|
|
жабдықпен сызық арқылы қосу. |
|
|
Айсұлудан көмек сұрайды: «Кімге не керек?» |
|
|
Жұмыс істеу үшін кімге не керек? |
|
|
Мұғалімге не керек? (Бор, кітап) |
|
|
(Ұ) Сергіту сәті: |
|
|
– Саусағым, қайда болдың? |
|
|
Балалармен не істедің? |
Ойындар жинағы. |
|
– Бір баламен жүгірдім, |
|
|
Бір баламен биледім, |
|
|
Бір баламен қыдырдым, |
|
|
Бір баламен ойнадым, |
|
|
Бір баламен секірдім, |
|
|
Достарымды жинаймын, |
|
|
Ойынды бастаймын! |
|
|
4-тапсырма: «Кім боламын?» ойыны |
|
|
«Кім боламын?» деген сұраққа жауап береді. |
|
|
(Тәрбиеленушілер болашақта кім болғысы |
|
|
келетіндерін айтады). |
|
|
«Дәрігер», «Дүкен» ойындары.Педагог |
|
|
тәрбиеленушілерді сюжетті-рөлге ойындарды |
|
|
өзара рөлдерге бөліп алып ойнатады. |
|
|
|
|
ІV. ҰОҚ |
(Ө) Рефлексиялық бағалау:өз жұмысыңды |
Әліппе-дәптер, |
қорытындысы. |
бағалап қорыту. |
түрлі түсті қарындаштар. |
Рефлексиялық түзету. |
Балалардан допты кез келген түсті |
|
28–30 мин |
қарындашпен бояуын сұраңыз: |
|
|
• ештеңе түсінбедім – қызыл қарындашпен; |
|
|
• түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын – сары |
|
|
қарындашпен; |
|
|
• бәрін түсіндім, басқаға түсіндіріп бере ала- |
|
|
мын – жасыл қарындашпен. |
|
|
|
|