"Ақмола облысы білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша білім бөлімі Нұресіл ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Нуресиль отдела образования по Целиноградскому району управления образования Акмолинской области" 

Біз әлеум. желідеміз

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Квадрат теңдеу

21.10.2019

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні Жолдвай Ж

 

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

 

Сабақтыңтақырыбы

Квадат теңдеу.

Квадрат теңдеудің түрлері

 

 

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

8.2.2.1Квадраттеңдеудіңанықтамасынбілу;

8.2.2.2Квадраттеңдеулердіңтүрлерінажырату;

 

Сабақтыңмақсаты

Барлық оқушылар:

Квадрат теңдеудің анықтамасын білу, квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату.

Оқушылардың басым бөлігі: Толымсыз квадрат теңдеулерді шығару.

Кейбір оқушылар:Теңдеулерді түрлендіру арқылы ах2+bх+с=0теңдеу түріне келтіру және олардың коэффициенттерін атау.

 

 

Бағалаукритерийі

Оқушы:

-квадрат теңдеу анықтамасын біледі;

-квадрат теңдеулердің түрлерін ажыратады;

-теңдеулерді түрлендіру арқылы теңдеу ах2+bх+с=0түріне келтіреді және олардың коэффициенттерін атайды.

- толымсыз квадрат теңдеулерді шығарады.

 

Тілдікмақсаттар

 

Тілдік мақсаттар: толымсыз және толық квадрат теңдеуді ажыратуда

тақырып бойынша лексика және терминологияны сауатты түрде қолданады

Бөлім бойынша лексика және терминология: Теңдеу, теңдеудің түбір, квадрат теңдеу, толымсыз квадрат теңдеу; теңдеукоэффициенттері;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Квадат теңдеу деп ...; ах2+bх+с=0 түріндегі теңдеу...;толымсыз квадрат теңдеу деп ...; егер бірінші коэффициенті ...; егер екінші коэффициенті...;

квадрат теңдеудің түбірі деп...;х2+pх+q=0 түріндегі теңдеу...;

 

Құндылықтарға баулу

 

 

Жалпығабірдейеңбекқоғамы. Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрмет, азаматтық жауапкершілік .Осы қундылықтарды топта жұмыс жасағанда оқушылар бойына сіңірте алу.

 

Пәнаралықбайланыс

«Аудан», «шаршы», «қабырғасына» байланыстытапсырмада

геометриямен байлаысы көрініс табады;

 

 

Алдыңғы білім

 

Теңдеу және теңдеудің түбірін, сызықтық теңдеуді,теңдеуді шешу дегеніміз не?Қысқашакөбейтуформулалары.

 

Сабақбарысы

 

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері

 

Сабақтың басы

 

Ұйымдастыру:

1.Сәлемдесу.

2.Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу.(Бір-біріне сәттілік тілейді)

3.Топқа өткен тақырыптармен байланыстырып түрлі теңдеулер беріліп сол теңдеулердің шешімдері бойынша бөлінеді(топтың аттары бір таңбалы жұп сандар. «2»; «4»; «6»; «8»)

(2х=16; x+8=16; 3x+5=23; 5x=36; = 1; x + 4 = 6; 2x = 8; 6x+1=25)

4.Сабақтың мақсатын тұжырымда

«Қайталау оқу айнасы»

1. Шаршы қабырғасының ұзындығы a см, оның ауданының S қабырғасына тəуелділігін формуламен жаз жəне кестені толтыр.

 

S

1,21

64

2,25

144

0,09

400

a

 

 

 

 

 

 

ҚБ: мадақтау

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақты менгеру

 

1-тапсырма

«Ойлан – топтас- бөліс» белсенді әдісі арқылы білімді жинақтау , ынтымақтаса отырып өз ойларын еркін жеткізе алады.

Әр топқа тапсырмалар беру

1. Квадрат теңдеу анықтамасы

2. Келтірілген квадрат теңдеу

3. Толымсызквадраттеңдеу

4.Толымсыз квадат теңдеуге мысалдар келтіру

 

Бағалаукритерийі

Дескриптор

Квадрат теңдеу анықтамасын біледі

-Анықтамасын біледі

-Келтірілген квадрат теңдеуді анықтайды

-Толымсызквадраттеңдеуді анықтайды

- Толымсыз квадат теңдеуге мысалдар келтіреді

 

ҚБ : «Қосу , алу, қызықты» бірін- бірі бағалау

2 тапсырма(жеке тапсырма)

 

Квадрат теңдеулердің түрлерін ажыратады

х2-3х+1=0

х2+5=30

2х2+3х-2=0

 

квадрат теңдеу

 

 

 

келтірілген квадрат теңдеу

 

 

 

толымсыз квадрат теңдеулерді

 

 

 

Бағалаукритерийі

Дескриптор

квадрат теңдеулердің түрлерін ажыратады;

-квадрат теңдеуді біледі

- келтірілген квадрат теңдеуді анықтайды

-толымсыз квадрат теңдеулерді анықтайды

 

ҚБ: «Әткеншек» әдісін қолданып оқушылар бірінің тапсырмасын екіншісі бағалайды

3 тапсырма. «Ойынды жалғастыр» белсенді әдісін қолданамын,себебі алдыңғы білімді бекіте отырып,тереңдеу, талдау мақсатын негізге алдым.

№6.3.

А денгей

1.(2х-3)(х+3)-х(2-х)=0:

2х2+6х-3х-9-2х+х2=0;

3х2+х-9=0;

Жауабы: 3х2+х-9=0. а=3; b=1.

 

2. (4х-5)(2х+1)-3х(3-2х)=0;

8х-10х+4х-5-9х+6х2=0;

6х2-7х-5=0;

Жауабы: 6х2-7х-5=0; коэффициенттері а=6;b=-7.

В денгей

3. (2-3x)(5x-3)-x(2-x)=3-12x2

10x2-6-15x2+9x-2x+x2=3-12x2

10x2-6-15x2+9x-2x+x2-3+12x2=08x2+7x-9=0

Жауабы: 8x2+7x-9=0; a=8; b=7.

С денгей

4. (1-2x)(2x-4)-3(2-x)=3-9x2

2x- 4- 4x2+8x-6+3x-3+9x2=0

5x2+13x-13=0

Жауабы: 5x2+13x-13=0; a=5; b=13.

 

Бағалаукритерийі

Дескриптор

теңдеулерді түрлендіру арқылы теңдеу ах2+bх+с=0түріне келтіреді және олардың коэффициенттерін атайды.

-квадрат теңдеуге келтіреді

-коэффициенттерін анықтайды

 

 

ҚБ: Есепты шығарған оқушыларды смайликтермен бағалау.

4тапсырма «Кім жылдам» әдісін қолдану арқылы оқушылардың шапшаңдыққа баулу.

№ 6.6 Тапсырма барлык оқушыларға беріледі

1. х2-5х=0; 2). -7х2+1,8х=0; 3).х2-25=0;

x(x-5)=0; -х(7х-1,8)=0; х2=25;

x1=0; -х1=0; х=

x-5=0; 7х-1,8=0; Ж: (-5; 5).

x2=5; х=1,8:7;

Ж: (0; 5) х=9/35;

Ж: (0; 9/35).

 

Бағалаукритерийі

Дескриптор

Толымсыз квадрат теңдеулерді шығарады.

-ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады

-теңдеудің түбірлерін табады

 

 

ҚБ: «Бас бармақ» әдісі

 

Сабақтың соңы

 

Қорытынды.

Қосу

Мен үшін құнды болған мәлімет...

Алу

Сәтсіз болған нәрсе...

Қызықты

Мен үшін қызық...

 

 

 

 

 

Рефлексия «Бағалау ағашы» стикер жабыстыру

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

 

 

Әр оқушының қабілетін ескере отырып, сабақта келесі саралау тәсілдерін қолданамын.

1 тапсырма

«Диалог және қолдау» әдісі.

Кейбір оқушыларға жан – жақты әрі нақты көмек беріп, ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтар қоямын және бұл әдіс арқылы сөзбен қолдау көрсете отырып ынталандырамын.

3-тапсырма.

«Қарқын» әдісі қолданамын.

Тапсырма біреу,алайда оны орындау үшін әр –түрлі уақыт беріледі.Ерте аяқтағандарға қосымша тапсырма беріледі.

4-тапсырма.

«Нәтиже» әдісі.

Берілетін тапсырма барлық оқушыларға бірдей, оқушылардан жеке нәтиже күтіледі.

 

Сабақтың барысында оқушылардың

жаңа материалды меңгеруге дайындық мақсатында алдын ала даярлық тапсырмалары беріліп, кері байланысқа мадақтау қолданамын.

1-тапсырмада кері байланыс: оқушылардың ойын жинақтауға көмектесетін мұғалім бағыттаушы сұрақтар береді.

2-тапсырмада кері байланысқа дескрипторды қолдана отырып жұптар бір-бірін бағалайды.

3- тапсырма кері байланыс оқушыларға денгейлік тапсырмалар беріліп,тапсырманы орындаған оқушылардың тапсырмаларын дескриптор көмегімен тексеріп смайлитермен бағаланып отырылады

4- тапсырмада кері байланыс:

«Кім жылдам» әдісін қолдану арқылы оқушылардың шапшаңдыққа баулу.

 

Денсаулық сақтау технологиялары мен қауіпсіздік сақтау ережелері нормаға сай. Оқушылардың жұмыс барысында толық жағдай жасалған.

Сабақты ұйымдастыруда сынып оқушылары бір-біріне сәттілік тілейді

Топқа өткен тақырыптармен байланыстырып түрлі теңдеулер беріліп сол теңдеулердің шешімдері бойынша бөлінеді

1-тапсырма.

«Ойлан-жұптас бөліс» әдісін қолданамын мұнда әрбір оқушы берілген тапсырма бойынша жеке жұмыс арқылы өз ойын қорытып жұп болып пікірлерімен бөліседі топпен талқылауда еркін қозғалады

 



Добавить комментарий



Включить данные в подпись
Жаңартылған күні: 21.10.2019 13:40
Құрылған күні: 20.10.2021 12:43

Текст